Keď sa povie zadlženosť, dlh v súvislosti so spotrebiteľským úverom alebo úverom na bývanie, obvykle si mnohí ľudia predstavia rodinu, ktorej členovia uzatvorili viaceré spotrebiteľské úvery a dostali sa do takej situácie, že ich dlhy prevyšujú príjmy.
Z našej praxe máme poznatky, ktoré hovoria o troch typoch domácností:
- Typ domácnosti s dlhmi zo spotrebiteľských úverov alebo úverov na bývanie je taký, v ktorej sú viaceré dospelé osoby, pričom dlžníkmi z úverov nemusia byť všetci.
- Typ domácností je tvorený manželským párom (s alebo bez detí), pričom neraz sú tieto osoby – manžel, manželka – dlžníkmi aj samostatne, aj v postavení dlžník, spoludlžník a to v rôznom poradí.
Pre obidve vyššie uvedené typy domácností je typické, že úverov je uzatvorených viac ako jeden a k problémom v rámci rodinného rozpočtu prispieva neraz aj nutnosť splácania exekúcií a to buď jedným zo zákonných spôsobov podľa exekučného poriadku alebo dobrovoľným plnením zo strany povinného (dlžníka).
- Typ domácností je tvorený jedným alebo viacerými dospelými osobami, pričom zadlženosť domácnosti nevznikla viacnásobným počtom uzatvorených spotrebiteľských úverov, vrátane ich postupného refinancovania ale súvisí so zmenenými životnými okolnosťami v rodine s viacerými dospelými alebo domácnosti s jednou dospelou osobou.
V treťom type rodiny ide najčastejšie o poskytnuté spotrebiteľské úvery vo vyššej výške (napríklad 30 000 eur), so splatnosťou na 8 rokov alebo o úvery na bývanie, napríklad hypotéky.
Medzi zmeny životných okolností, ktoré majú vplyv na schopnosť splácať spotrebiteľský úver alebo úver na bývanie patria veľmi často najmä:
- Dlhodobá práceneschopnosť
- Strata zamestnania
- Vážne ochorenie blízkeho člena rodiny a potreba jeho opatrovania
- Zmena/zníženie príjmu, napr. nástup na starobný, resp. invalidný dôchodok.
V prípade, ak máte vedomosť o tom, že sa vám ako dlžníkovi zo zmluvy o spotrebiteľskom úvere alebo úvere na bývanie zmení situácia a nebudete schopný splácať mesačné splátky úveru, s dostatočným predstihom (ešte skôr, ako sa dostanete do omeškania s prvou mesačnou splátkou), kontaktujte banku alebo nebankovú spoločnosť, ktorá vám finančné prostriedky poskytla a požiadajte a o riešenie situácie.
V každom prípade je vhodné spýtať sa na názor viaceré odborne zdatné osoby, lebo nestranný subjekt Vám môže poskytnúť aj informácie, kedy sa úver môže považovať za zlý. Viac si môžete prečítať na webovej stránke:
Nezabudnite, na začiatku cesty dlhu je zmluva o spotrebiteľskom úvere alebo úver na bývanie, v súvislosti s ktorou sa dlžník dostal do omeškania a omeškanú sumu nevie uhradiť ani po upozornení veriteľa, teda banky alebo nebankovej spoločnosti.
V predsúdnej fáze vymáhania dlhu môže veriteľ posielať rôzne výzvy, upomienky, predžalobnú výzvu, tiež môže úver zosplatniť, či svoju pohľadávku postúpiť na inkasnú spoločnosť. Samozrejme, všetko by malo byť v súlade s právnymi predpismi! Ak sa nachádzate ešte len v tejto fáze, máte najvhodnejší čas, aby ste vyhľadali pomoc a prečítali si o tom, aký úver je zlý:
Zadlženosť rodiny nemusí nevyhnutne súvisieť s tým, že ste sa dostali do dlhovej špirály, ale môže súvisieť alebo vyplývať aj zo zmenených životných okolností, ktorým musíte v reálnom čase čeliť.
Ak sa Vás podobná situácia týka a neviete si rady, kontaktujte nás!
Mobil: 0915 273 824, e-mail: kancelaria.fenix@gmail.com
Web formulár: https://zlyuver.sk/, https://fenixzdruzenie.sk/
Ak ste prevzali súdnu zásielku s PLATOBNÝM ROZKAZOM:
- prečítajte si článok https://fenixzdruzenie.sk/platobny-rozkaz-nie-je-vyzva-na-uhradu-dlhu/ a ihneď nás kontaktujte!
- vypočujte si krátke video https://youtube.com/shorts/-13sbzUGZuM?feature=share a ihneď nás kontaktujte!
Najnovšie komentáre