Na začiatku cesty dlhu je zmluva o spotrebiteľskom úvere alebo úver na bývanie, v súvislosti s ktorou sa dlžník dostal do omeškania a omeškanú sumu nevie uhradiť ani po upozornení veriteľa, teda banky alebo nebankovej spoločnosti.
V predsúdnej fáze vymáhania dlhu môže veriteľ posielať rôzne výzvy, upomienky, predžalobnú výzvu, tiež môže úver zosplatniť, či svoju pohľadávku postúpiť na inkasnú spoločnosť. Samozrejme, všetko by malo byť v súlade s právnymi predpismi! Ak sa nachádzate ešte len v tejto fáze, máte najvhodnejší čas, aby ste vyhľadali pomoc a prečítali si o tom, aký úver je zlý: www.zlyuver.sk.
Predsúdna fáza vymáhania dlhu sa končí podaním žaloby zo strany banky, nebankovej, prípadne inkasnej spoločnosti na súd. Dlžník sa o tom dozvie až v čase, keď mu je doručená súdna zásielka, obvykle s vydaným platobným rozkazom.
Súdna zásielka s platobným rozkazom je vždy doručovaná do vlastných rúk žalovaného spotrebiteľa a to buď prostredníctvom poštového doručovateľa alebo do elektronickej schránky. V prípade, že sa súdnu zásielku s platobným rozkazom nepodarí doručiť na adresu podľa evidencie obyvateľstva, súdnu zásielku s platobným rozkazom môžu doručiť aj príslušníci policajného zboru!
Aký je správny postup po doručení súdnej zásielky s platobným rozkazom?
- Súdnu zásielku je potrebné prevziať od poštového doručovateľa alebo na pošte, či v elektronickej schránke v odbernej lehote!
- PLATOBNÝ ROZKAZ NIE JE VÝZVA NA ÚHRADU DLHU, PRETO TAKEJTO ZÁSIELKE VENUJTE POZORNOSŤ!
- Poznačte si dátum prevzatia súdnej zásielky a v prvý pracovný deň po jej prevzatí nás telefonicky kontaktujte!
- Na obranu máte len 15 kalendárnych dní!
Aby ste lepšie rozumeli rôznym slovám a slovným spojeniam, ktoré sa vyskytujú pred, počas aj po uzatvorení zmluvy o spotrebiteľskom úvere alebo úvere na bývanie, sledujte nás aj na YouTube kanály
Združenie FÉNIX_Spotrebiteľ a právo v praxi: https://www.youtube.com/@zdruzeniefenix
Prevzali ste súdnu zásielku s platobným rozkazom? Kontaktujte nás:
Najnovšie komentáre